Borovany a kostýmy z českých pohádek
Borovany jsme navštívily už v roce 2022. Bližší informace k historii tohoto místa tedy najdete v kapitole Expedice 2022 "Hrrr na ně!".
V areálu Borovanského kláštera (zámku) jsou nyní k vidění legendární kostýmy. Jedná se o originály kostýmů ze známých českých filmů a pohádek, některé jsou součástí sbírky kulturního dědictví při Ministerstvu kultury ČR.
Na vlastní oči si tak můžeme prohlédnout kostýmy pro oscarový film Amadeus. Zdobené kostýmy jsou ukázkou rokokového stylu. Častým prvkem jsou zde brokátové látky pastelových barev, které jsou typickým znakem pro zmíněné období. Velkou roli zde mají masky. Typickým symbolem je již legendární maska Leopolda Mozarta, smutek / smích. V 18. století se jednalo o velmi oblíbený motiv, u kterého si můžeme povšimnout podobnosti s italskými maskami z období Commedie dell´ arte.
"Tváře umouněné od popela, ale kominík to není. Klobouk s peřím, luk a kamizola, ale myslivec to není. Šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane ..." Nesmrtelná věta zazněla poprvé v kině 16. listopadu 1973 v pohádce Tři oříšky pro Popelku, kde zazářili nejen Libuše Šafránková a Pavel Trávníček, ale i Vladimír Menšík, Helena Růžičková, Míla Myslíková či Jan Libíček. Kostýmy jsou volně inspirované renesančním obdobím. Většina z nich je uchována na Barrandově, kostýmy německých herců má ve vlastnictví německá produkce. Část kostýmů spadá to tzv. kulturního dědictví a jsou tudíž pod záštitou Ministerstva kultury ČR.
Někdy stačí zazvonit zvonečkem a pohádky je konec. Jenže tady to zvonečkem začalo. V seriálu Arabela hrála řada známých českých hereček a herců - Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Stella Zázvorková, Vladimír Menšík, Jiří Sovák, František Filipovský, Iva Janžurová a mnoho dalších. V říši lidí se setkáváme s rodinou Majerových, kde se pan Majer živí jako vypravěč pohádek na dobrou noc. Jednoho dne najde kouzelný zvoneček, který jeho rodinu spojí s Říší pohádek, kde vládne hodný král Hyacint se dvěma dcerami - Arabelou a Xénií. Je zde i zlý kouzelník II. kategorie Rumburak, který chce celou Říši pohádek získat jen a jen pro sebe a hodlá pro to udělat vše ...
V zemi krále Miroslava se všem dobře žije, protože je laskavý, spravedlivý a moudrý. Zcela jinak je tomu v sousedním Půlnočním království, kde je stařičký král pouhou loutkou v rukou ziskuchtivých rádců, kteří sužují lid vysokými daněmi a zákazem zpěvu. Když krásná, ale Pyšná princezna Krasomila odmítne Miroslavovu nabídku k sňatku, vydá se král do Půlnočního království v přestrojení za zahradníka, zaujme princeznu zpívající květinou a pomocí práce a lásky ji napraví. Stejně jako film je slavná i ústřední písnička "Rozvíjej se, poupátko", kterou složil skladatel a dramatik Dalibor Cyril Vačkář na text Františka Hrubína.
Kostýmy jsou stylizované do gotického období. Objevuje se zde zejména vlna, což je nejvíce patrné u kostýmů pro dvořany. Šaty princezny Krasomily jsme mohli vidět také v pohádce Princezna se zlatou hvězdou, kde byly použity pro role komparzu. Některé šaty dvořanů byly přešity pro projekt Hrátky s čertem. Střídmost kostýmů výtvarníka Jana Kropáčka podtrhuje "dělnický" podtón pohádky, bez kterého by se v té době pravděpodobně nedostala do kin. Šaty princezny Krasomily, kterou hrála Alena Vránová, jsou ručně vyšívané.
Příběh filmu z roku 1951 Císařův pekař - Pekařův císař nás zavádí do Prahy na císařský dvůr Rudolfa II. Císaře však víc než vladaření zajímá umění, krásné ženy a alchymistická dílna. Touží objevit elixír mládí a najít legendárního Golema. Díky nechtěné záměně se úlohy vladaře ujme pekař Matěj Kotrba, který je císaři velmi podobný, jen o 25 let mladší ... Kostýmy jsou laděné rovněž do období renesance, použity jsou zejména hutnější materiály jako je brokát či samet. Mají také velkou spojitost s pohádkou Byl jednou jeden král z roku 1954, kde byly některé kostýmy opět použity.
Kostýmy z filmu patří k nejstarším a nejcennějším v Barrandovských studiích a pro jejich historickou hodnotu spadají také do kulturního dědictví pod záštitou Ministerstva kultury. Výpravný kostým hraběnky Stradové šily odbornice ve studiu na Barrandově 120 hodin a drahé látky si nechaly utkat ve Varnsdorfské továrně na speciální zakázku. Kostým císaře Rudolfa II. a zároveň Matěje Kotrby, kterého ztvárnil Jan Werich, šily švadleny ručně 60 hodin. Kostým Kateřiny / Sirael, kterou hrála Nataša Gollová, byl následně přešitý pro film Dva mušketýři, kdy bylo odstraněno okruží u rukávů a vsadka z bílé krajky. Kostým komořího Langa, kterého hrál Bohuš Záhorský, byl ve filmu Byl jednou jeden král doplněn o jiný plášť a na sobě jej měl Miroslav Horníček v roli Krásného prince.
Šaty výrazně stylizované do rukopisu svého autora - Josefa Lady - jsou z pohádky Hrátky s čertem. Pohádku, ve které se chce princezna Dišperanda a její služka Káča vdávat, ale nemají za koho, natočil v roce 1956 Josef Mach podle divadelní hry Jana Drdy. Když se objeví jakýsi myslivecký mládenec a nabídne, že jim sežene ženichy za pouhý podpis vlastní krví, děvčata příliš neváhají. Jenomže ten vykutálený panáček byl ďábel a ony se mají smažit v pekle! Naštěstí je tu ještě vysloužilý voják Martin Kabát, který se nebojí ani čerta a nehodlá mu ty dvě nevinné duše nechat grátis ...
Při natáčení filmu údajně došlo k několika otravám, které způsobily kulisy namalované anilinovými barvami. Vladimír Ráž,k který ztvárnil čerta - doktora Solferna - měl ve scéně na hradě při námluvách u pasu dýku SS.
V každém sále nám na úvod zahrála známá znělka z pohádky či filmu, která nás úplně vtáhla do děje. Nechce se vůbec věřit, že Libuše Šafránková alias Popelka měla v té době v pase 53 cm. A konečně víme, jakou barvu šatů měla Pyšná princezna - žluté se zeleným podkladem ...
Kromě expozice legendárních pohádkových kostýmů lze shlédnout také expozici Šaty dělaj člověka. Velmi zdařilá jsou díla z kategorie Ze starého nové, kdy vznikly portréty umělců - Picassa, Ernsta, Chagalla, Dalího, Fridy, Warhola, Velázqueza a Van Gogha - recyklací použitých džínových kalhot. Kolekce obsahuje min. 50 odstínu modré a velké množství trpělivosti a kreativity.
Vystaveny jsou zde dále i divadelní kostýmy.