Dobčická tvrz 1945

18.06.2023

Dobčice je malá vesnice, část obce Záboří v okrese České Budějovice. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1292. V minulosti to byl ostrůvek vsí s německy mluvícími obyvateli. Jádro, nenarušené novější zástavbou a chráněné jako vesnická památková zóna, tvoří lidové statky ve stylu selského baroka z poloviny 19. století., které obklopují malebnou svažitou náves s rybníčkem. Pamětihodnostmi jsou usedlosti č.p. 3, 4, 5, 10 a 19. Některé zdobné motivy na fasádách jsou shodné s výzdobou v nedalekých Holašovicích (více z historie Holašovic zde). Zástavbu doplňuje kaplička z 19. století se zvoničkou nad průčelím. 

Od května do července 2012 zde režisér Zdeněk Troška natáčel komedii Babovřesky, v létě 2013 se zde natáčely Babovřesky 2 a o rok později Babovřesky 3.

Masivní usedlost č.p. 10 v horní části návsi z roku 1800 snad stojí na místě zaniklé tvrze. Dnes je na jejím místě Dobčická tvrz 1945 - vojenské muzeum, kde najdeme vybavení americké armády z doby osvobození jihozápadních Čech v roce 1945. Jsou zde nejen vojenská vozidla:

- Cadillac 41 - jediný v republice, první vůz na světě s automatickou převodovkou, vozidlo, které vozilo vojenské velitele

- obojživelný pásový transportér Weasel ("Lasička") - velice lehké vozidlo

- Jeep s replikami zbraní a přívěsem 

- Dodge WC 52

- pojízdná polní kaple - zřejmě jediný dochovaný exponát z vyrobené válečné série 1 500 kusů

- nákladní vůz GMC, 

ale i vojenské vybavení (vybavení štábu, stanice první pomoci, spojovací a měřící technika, sbírka uniforem, jednomužný bunkr a další stovky drobných předmětů z výbavy americké armády). 

příslušník MP
příslušník MP
one man bunkr
one man bunkr

Pan Vladimír a jeho manželka Jarmila tu návštěvníky provedou jejich "vojenským rájem". A je to opravdu ráj - kromě unikátních vozidel tu nadšenec do vojenské historie a obzvláště do té americké, najde nespočet každodenních předmětů - od drogeristického zboží (zubní pasta, mýdla, žiletky i brusič žiletek) přes americké jídlo a nápoje (kovové konzervy v malém balení do zákopů i ve velkém balení pro polní kuchyni, dehydratované jídlo v již lehkém papírovém obalu k použití po zalití horkou vodou a nesmí chybět ani Coca Cola). A právě zde se dozvíte, co se skrývá za hláškou staré Kelišky ze Slunce, seno "hnus jeden fialovej". Američtí vojáci totiž fasovali plechovku s vysušeným hroznovým vínem (fialové kuličky) a obsah konzervy, který byl jinak velmi kalorický a energetický, se musel nejdříve zalít několika litry vody a přidat několik kg cukru. To ovšem Jihočeši nevěděli, neboť jiné konzervy jedli také ihned po otevření a bez přidání jiných surovin. Dehydratované kuličky vína byly nejspíš velmi trpké a suché a proto se ujala hláška hnus jeden fialovej. 

Vedle toho je zde řada amerických časopisů, a to ve dvou verzích - klasická a zmenšená (určená pro vojsko), ukázka dopisu, který se opět z klasické (A4) formy zmenšil při provádění cenzury a po jejím provedení se přepsal na ještě menší formulář a vložil do ještě menší obálky, řada radiové a spojovací techniky, včetně špionážní techniky i přenosného trezoru (používal se ne na cennosti, ale na tajné zprávy, mapy apod.). Ve sbírce je také množství vojenských uniforem, ale také běžného vojenského prádla vč. různých bagančat a zimní výbavy (rukavice, dvojitý kabát - zelená x bílá barva, sněžnice, mačky). Velkou zajímavostí je americkými vojáky ve Francii ukořistěná německá vlajka s hákovým křížem, jejichž podpisy jsou na vlajce dosud velmi dobře patrné. Rovněž i vojenská polní nemocnice s prvním přenosným rentgenem je unikát. 

Kontakt:

Vladimír Záluský, Dobčice 10 - Záboří, 373 84 Dubné, www.dobcickatvrz1945.cz