Jaderná elektrárna Temelín
Nejnovější jaderná elektrárna v Evropě leží u města Týn nad Vltavou. Informační centrum v renesančním zámečku Nový Hrádek v bezprostřední blízkosti jaderné elektrárny nám nabídne bohatou naučnou expozici s filmy, maketami apod. V kinosále jsou k zapůjčení 3D brýle a sluchátka a můžeme tak virtuálně procházet nejen samotnou elektrárnou, velínem, podívat se do skladu jaderného paliva, reaktorového sálu i strojovny výrobního bloku, sedět nad chladícím bazénem, ale i se ocitnout přímo v útrobách 130 m široké a 155 metrů vysoké chladící věže, vystoupat z ní vzhůru a podívat se na areál celé elektrárny z ptačí perspektivy. Dozvíme se, že se zde denně pere 200 kg prádla (od žlutých ponožek, přes trenýrky, trička až po kalhoty, mikiny) - z důvodu možné kontaminace je zakázáno používání vlastního prádla.
K relaxaci a odpočinku lze využít návštěvu parku, ve kterém je zámeček Vysoký Hrádek umístěn. Krajinářský park z 1. třetiny 19. století se soustavou rybníčků včetně ostrůvku a mostu k němu, chodníčky, původní kamenné oplocení, grotta, poustevna a motýlí louka má rozlohu 6,4 hektaru a překvapí svým romantickým pojetím.
Co spojuje sochu Moai a Jadernou elektrárnu Temelín?
Toto spojení souvisí s dokončováním výstavby elektrárny koncem 90. let minulého století. Jednou z klíčových bezpečnostních změn byla úplná náhrada řídícího systému elektrárny včetně instalace nových rozvaděčů. Některé přitom vážily i několik tun a k jejich přemístění do uzavřených místností nešlo použít techniku.
Do řešení přesunu a usazení těžkých rozvaděčů se zapojil experimentální archeolog Ing. Pavel Pavel, který rozluštil záhadu transportu soch Moai na Velikonočním ostrově. Na svých výpravách s Thorem Heyerdahlem v roce 1986 přímo na Velikonočním ostrově dokázal, že k transportu soch Moai postačují jen lana a relativně malá skupina lidí.
Podobně inovativní postup pak využil i v temelínské elektrárně, kde po více než dvouleté spolupráci se společností I&C Energo bylo usazení rozvaděčů 22. února 2001 úspěšně dokončeno. Replika sochy Moai včetně kamenné ozdoby Pukao na její hlavě byla nainstalována v zámeckém parku u temelínského Infocentra o Velikonocích roku 2022, přesně 300 let po objevení Velikonočního ostrova nizozemským admirálem Jacobem Roggeveenem.