Karlův hrádek u Purkarce
Hrad, vystavěný na vysokém ostrohu nad vltavským údolím, byl obklopen příkopem (s přilehlým náspem). Do hradu se vstupovalo přes příkop branou. Zhruba trojúhelníkovitý půdorys byl po obvodu kompaktně (patrově) zastavěn, přičemž lze k hlavním sídelním stavbám počítat palác a kapli na severní straně.
Na stejné straně přiléhalo k hradnímu areálu předhradí, ohraničené ve vzdálenosti více než 80 metrů valem. Nelze vyloučit, že zde mohlo být plánováno (nebo existovalo) předhradní městečko.
V létech 2019 a 2021 proběhl záchranný archeologický výzkum, který byl zaměřen na zjištění mocnosti a složení středověkých stratigrafií, na identifikaci zaniklých staveb a na průběh i charakter podloží v ploše hradu. Výsledkem této výzkumné sezóny jsou první archeologické terénní poznatky, které jasně ukazují, že hrad vznikl již ve 13. století (nikoli tedy za Karla IV. - ale možná se jedná o první dotační podvod :-) Zároveň byl získán dobový materiálový soubor (užitková a stavební keramika, torza kamenných stavebních článků, zvířecí kosti, výrobky ze železa ad.). Kromě toho proběhlo na hradě podrobné geodetické měření dochovaných nadzemních reliktů a v terénu byly aplikovány moderní prospekční metody za účelem co nejpodrobnějšího poznání lokality a směrování dalšího terénního výzkumu. V roce 2023 byl geofyzikálně a drobnou sondážní zkoumán val předhradí, ukázalo se, že může souviset již s pravěkou fází osídlení lokality.
V září 2024 začal probíhat záchranný výzkum v zaniklé kapli hradu, v rámci Archeologického léta nám mimo jiného byly prezentovány výsledky tohoto výzkumu.
Více o historii a blízkém Purkarci pak najdete zde.