První pomoc
První pomoc na horách je nutné znát. Lékařská služba je zpravidla velice daleko a postižení bývají často velmi závažná.
Na horách dochází často k velmi těžkým, sdruženým a mnohočetným zraněním, provázeným zlomeninami, krvácením, poraněním vnitřních orgánů a šokem. Vyskytují se také popáleniny, úpal, při bouřkách hrozí zasažení bleskem, v zimě mohou turisty ohrozit omrzliny a podchlazení. U horolezců se můžeme setkat i s oběhovým selháním po visu na laně a ve větších výškách se mohou projevit příznaky akutní horské nemoci.
Od nehody do příchodu záchranné skupiny zraněného nenecháváme o samotě, uklidňujeme ho a povzbuzujeme, zároveň musíme dobře zorganizovat záchrannou akci - zavolat nebo dojít pro pomoc. O stanicích horské služby se informujeme před túrami, v nouzi nám pomůže i jejich vyznačení na mapě (čtverec s červeným křížem).
Záchranné a turistické karty poskytují základní instrukce pro první pomoc a záchranu v horách, taktéž pro plánování túry a rizika při horské turistice.
Ve vysokohorském terénu se střetáváme nejčastěji s případy:
- nezvěstnost - pokud se někdo nevrátí po túře včas do chaty nebo ubytovny, k autobusu, vlaku, na parkoviště nebo domů, po uplynutí přiměřené čekací doby hlásíme případ Horské záchranné službě nebo policii, pokud se turista nevrátí po vycházce v podtatranské obci. Hlášení je naléhavé zejména při špatném počasí.
- lehké zranění nebo únava - postiženého bezpečně uložíme na chráněné místo, ošetříme, pokud na to máme prostředky a po zotavení mu pomůžeme sestoupit k nejbližší chatě, lesovně nebo do osady. Odtud mu zabezpečíme odvoz.
- vážné zranění, neschopnost další chůze - postiženého bezpečně uložíme, po ošetření ho chráníme před chladem a co nejdříve pošleme zprávu horské službě s přesným udáním místa nehody, druhu zranění a dalšími údaji (totožnost, stav, bydliště ...). Nenecháváme ho samotného, i za špatného počasí vždy někdo u postiženého musí zůstat.
- zabloudění a uvíznutí v těžkém terénu - turista, který se pohybuje po značených trasách, je s velkou pravděpodobností této nepříjemnosti ušetřen. Pokud však vidí nebo slyší zbloudilce volat o pomoc, je třeba co nejpřesněji určit místo a poslat zprávu na stanici horské služby. Pokud to okolnosti dovolují, je dobré vyrozumět zbloudilé a setrvat s nimi v kontaktu do příchodu zachránců.
Signalizace v nouzi se provádí mezinárodně uznávaným alpinistickým znamením nouze, a to vysláním akustického nebo optického signálu v pravidelných intervalech 6 x za minutu / 1 minuta pauza.
Akustická signalizace se provádí většinou pískáním. Standardní signál volajícího o pomoc je šest hvizdů za minutu (po 10 vteřinách), následuje minutová pauza. Během ní čekáme na odpověď - signál odpovídajícího má frekvenci tři písknutí za minutu. Nemůžeme-li pískat, musíme si vystačit s voláním ve stejné frekvenci. Hlasité volání je však poměrně namáhavé, zraněný volající by se mohl zbytečně vyčerpávat. Proto je dobré nosit sebou do hor píšťalku.
Optická signalizace je většinou rozeznatelná na větší vzdálenost. Přes den užijeme nějaký nápadný předmět (barevný kus oděvu), v noci je přirozeným signálem světlo. Zde se používá nejčastěji opakování signálu v intervalu 5 vteřin po dobu jedné minuty, následuje opět čekání na odpověď.
Navádění helikoptéry záchranné služby se provádí máváním. Dáváme znamení, zda potřebujeme pomoc (pažemi značíme Y - yes) nebo ne (N - no).
Na horské túře by nikdy v batohu alespoň jednoho z účastníků skupiny neměla chybět vybavená lékárnička. Při vícedenní výpravě do hor nebo pobytu na horské chatě mimo civilizaci je to samozřejmostí.
Jednodenní túra:
- hotové sterilní obvazy (4 ks)
- sterilní polštářek na krytí oka s obvazem
- pružná elastická obinadla
- zavírací špendlíky, nůžky, nůž, pinzeta
- trojcípý šátek
- náplast s polštářkem š. 6 a 8 cm, náplast bez polštářku
- rychloobvaz (4 ks)
- desinfekce (Jodisol, Septonex, Betadine)
- tablety proti bolestem (Paralen, Ibuprofen, Biseptol, Algifen)
- tablety proti průjmu ( Carbosorb, Carbotox, Endiaron, Imodium plus, Smecta)
- proti alergickým reakcím (Dithiaden, Hydrocortizon, Zyrtec)
- bivakovací alu folie
Vícedenní túra (přidáme):
- tablety proti křečím v břiše (Spasmoveralgin), neutralizace žaludečních kyselin (Maalox)
- projímadlo (Guttalax)
- tablety proti kašli (Kodynal, Bromhexin, Stoptussin)
- tablety proti horečce (Paralen, Ibuprofen, Ataralgin, Superpyrin, Acylpyrin)
- mast na infikované rány (Framykoin, Infadolan)
- vitamíny (Spofavit, Celaskon, B-komplex), hroznový cukr
- mast proti oparům a opruzeninám (Infadolan, Dermazulen, Framykoin)
- léky proti plísňovým onemocněním (Canesten créme, Myfungar créme)
- antibiotika (na lékařský předpis)
- mast proti UV záření, opalovací krémy s ochranným faktorem, tyčinka na rty
- na zánět spojivek (O-Septonex, O-Azulen mast)
- proti rýmě (Sanorin, Nasivin)
- namožení, podvrtnutí (Heparoid, Ketazon, Yellon)
- repelenty
- hypermangan na dezinfekci vody (1 zrnko na 1 litr vody na 10 minut), dezinfekční prostředky (Pharax aqua, Sanosil)
- teploměr, sterilní jehla a stříkačka
- píšťalka nebo signální patrona